Dylematy jakie stawia budowa domu z drewna

W Polsce powszechnie wznosi się budowle z cegły bądź pustaka. Obywatele Polski ponad wszystko doceniają stabilność i niezawodność zatem na te cechy liczą stawiając dom z tych budulców. Mimo to coraz powszechniej ludzie jacy wychowali się w gromadach podobnych do siebie jak dwie krople wody budynków takich jak bloki wielorodzinne czy domy w kształcie kostki wraz ze zwiększeniem swojego statusu finansowego czują coraz większą konieczność wyróżnienia się. Z tego motywu coraz bardziej poszukiwane są domki z drzewa, także z bali drewnianych.

drewnodomDecydując się na kupno takiego budynku można zaczerpnąć z propozycji dostępnych na rynku wtórnym, choć podaż takich rezydencji jest mała i w większości konsoliduje się na południu kraju, w rejonach podgórskich. Zwyczajowo są to albo niesamowicie drogie bo stosunkowo nowe budowle bądź też niedrogie lecz zabytkowe oraz potrzebujące dokładnego odnowienia.

Ludzie zamieszkujący inne rejony Polski muszą liczyć się z koniecznością postawienia takiego drewnianego budynku od fundamentu. Sprawia to realne kłopoty z wyszukaniem stosownego wykonawcy gdyż większość z regionalnych przedsiębiorstw budowlanych nastawiona jest na budowę budynków w technologii murowanej. Zdaje się, iż najrozsądniejszym środkiem jest zaangażowanie sprawdzonej firmy wykonującej budowle z drewna zlokalizowanej na południu kraju, co jednak nie pozostaje bez wpływu na nakłady związane z zakwaterowaniem budowlańców na okres wznoszenia domu.

Podobnie jak w przypadku budowy standardowego budynku z cegły albo pustaka trzeba zadbać o zabezpieczenie nadzoru inwestorskiego oraz wskazanie kierownika prac budowlanych. To dodatkowo potrafi sprawić kłopot gdyż zgodnie z przepisami prawa kierownik budowy musi opanować proces technologiczny wznoszenia budynku, który w tym określonym wypadku jest dość odległy od standardu.

Zbudowanie nowego budynku z drewna wymaga więc od inwestora wiele kłopotu jednakowo materialnego jak i organizacyjnego. Nie każdy może znaleźć w sobie aż tak dużo zapału.
Należy dokładnie rozpatrzyć wszystkie argumenty za oraz przeciwko, by nie zniechęcić się w trakcie realizacji takiej inwestycji.