Budowa zaczyna się od planów

plan architektoniczny

Podjęcie się przedsięwzięcia budowlanego nie ma wiele sensu jeśli nie ma pomysłu na wygląd budowli. Sam wizerunek budynku nie jest w tym miejscu nawet najważniejszy. Chodzi o to aby brygada budowlana wiedziała jak wznieść dom. Potrzebuje do tego właściwych projektów opisujących instrukcje budowy. Pierwszoplanowym krokiem na drodze do naszego lokum jest zatem znalezienie oraz kupienie należytego planu architektonicznego, zgodnie z którym będzie stawiany obiekt.

Możliwe w takim wypadku są dwa rodzaje rozwiązań. Prostszym wyjściem jest zakup gotowego projektu architektonicznego z popularnych katalogów, bardziej wyrafinowanym rozwiązaniem jest skierowanie się do biegłego architekta, który zaprojektuje nam taki budynek w takiej formie jaką sobie zamarzymy. Pierwsza metoda oznacza niższy stopień indywidualizmu, właściwie jesteśmy skazani na wizję architekta, jednakże jest to metoda wyraźnie tańsza i w końcu wybieramy taki projekt jaki nam się podoba. Przy drugiej metodzie możemy bardziej poszaleć jeśli chodzi o wygląd budynku, oczywiście w zakresie możliwości technicznych, niestety będziemy musieli znacznie głębiej sięgnąć do swej skarbonki.

Architektoniczny projekt budowlany winien spełniać uwarunkowania regionalne do jakich zaliczają się np. warunki zabudowy (niewykluczone jest, iż nie zdobędziemy dopuszczenia na obiekt kontrastujący nadto intensywnie od otoczenia) lub kontur czy rozmiar parceli budowlanej.