Firmy budowlane – jak je wybierać?

starszy dom

Chyba nie każdy już dziś jest w stanie pamiętać iż przed przyjściem przemiany ustrojowej z 1989 roku oraz nieograniczonego rynku inwestycja w budowę domów wyglądała całkowicie inaczej niż jest to aktualnie. Państwowe przedsiębiorstwa budowlane zajęte były głównie budowami zarządzanymi z góry przez aparat planistyczny a także o ogromniejszej wielkości, jak obiekty publiczne, domy wielorodzinne czy baza terenowa. Prości śmiertelnicy wystawiali wtedy swe budynki samodzielnie. Taka instalacja w budowę domu trwać musiała latami i to przy niezmiernie szczupłym dostępie do środków majątkowych oraz budulców.

Gdy nastał kres socjalizmu powstały u nas tysiące skromniejszych oraz większych firm budowlanych oraz zdecydowanie poszerzył się rynek obrotu artykułami budowlanymi. Obecnie nie jest niczym trudnym aby mieć z czego budować, problem stanowi raczej dobór firmy jakiej powierzyć mamy budowę budynku. Polacy są aktualnie o wiele bogatszym narodem aniżeli kilka dekad temu temu, ale stan ten pociągnął za sobą jeszcze przyrost cen – w identycznym szczeblu na budulce jak i pracę ludzką. Budowa domu często jest przeprowadzana za pożyczone na dziesięciolecia pieniądze i pożądane jest ograniczenie zagrożenia powierzenia ich niewłaściwemu wykonawcy robót budowlanych.

Cóż przeto wypadałoby brać pod rozwagę podchodząc do doboru firmy budowlanej? Niewątpliwie wciąż niezmiernie istotnym czynnikiem jest cena, wszakże nie jest najrozsądniejszym wyjściem skusić się na najniższą cenę. Zbyt niewielka w przyrównaniu ze średnią rynkową propozycja musi przyciągnąć nieufność. Świetnie wiadomy jest fakt, że aktualnie trudno o termin u naprawdę doskonałego zawodowca, zatem zbyt mała opłata za usługi potrafi m.in. dowodzić o niedoborze odmiennych zamówień u tego rodzaju firmy i co za tym kroczy, o możliwej kiepskiej jakości usług. Niewielka stawka może być także ostrzeżeniem iż coś jest niewłaściwego z wynagrodzeniami pracowników jacy prawdopodobnie pracują „na czarno”.

Kolejnym z wyznaczników jest również czas. Jasne jest, że preferowalibyśmy się wprowadzić do nowego domu błyskawicznie, ale określone procesy budowlane potrzebują trwać (np. beton powinien przeschnąć). Nie zawsze jest również oczywiste iż firma gwarantująca szybką budowę rzeczywiście wywiąże się ze swych słów. Powszechnie napotykany jest trend budowy kilku budynków naraz przy ograniczonych zasobach ludzkich.

Wreszcie kryterium, które powinno istnieć na głównym miejscu czyli doświadczenie. To od niego zależne jest czy zamieszkamy w bezpiecznym domu czy też w pełnym usterek, które przyszłe firmy będą musiały wciąż poprawiać po poprzedniku. Praktyka i renoma firmy budowlanej jednakże zazwyczaj idzie w parze z ceną i terminami. Cena za wybudowanie budynku u powszechnie rozpoznawalnej z właściwej jakości firmy będzie potencjalnie większa, a terminy zajęte na mnóstwo miesięcy do przodu.

Warto również zorganizować sobie wywiad wśród krewnych i znajomych i wypytać ich o ewentualne rekomendacje firmy budowlanej. Z zasady najdoskonalszą promocją są przecież zadowoleni odbiorcy.