Alternatywne technologie w budownictwie

Dobrze jest mieszkać we własnym domu. To marzenie wielu ludzi w Polsce i w wielu przypadkach gdy tylko możliwości finansowe na to pozwalają jest to preferowana forma odnośnie mieszkania. Jednakże kiedy przychodzi do wyboru technologii w jakiej ma być zbudowany dom często nie przychodzą nam do głowy inne opcje niż to co znamy, czyli dom w tradycyjnej technologii budowlanej. A warto zainteresować się alternatywami, które często są znacznie tańsze, oszczędniejsze i umożliwiają wprowadzenie się do własnego domu w o wiele krótszym terminie. Takich alternatywnych form budownictwa jest wbrew pozorom całkiem sporo.

Do zdobywającej coraz większą popularność technologii budowlanych zaliczyć należy bez wątpienia domy szkieletowe. Do momentu wylania fundamentów budowa przebiega podobnie jak w metodzie tradycyjnej, jednak zaraz potem dostaje skrzydeł. Cała konstrukcja budynku opiera się na szkielecie drewnianym, który jest stosownie zaimpregnowany i izolowany. Do takiej konstrukcji montuje się gotowe komponenty domu składające się zwykle z drewna wraz z odpowiednią warstwą izolacji z wełny mineralnej, które wyposażone są już w takie elementy jak rury, okna itp. Zazwyczaj kupujemy taki dom od razu z montażem zatem mamy pewność, że zostanie on zbudowany przez rzeczywiście doświadczoną, solidną i autoryzowaną ekipę budowlańców. Domy takie można taniej i szybciej ogrzać niż odpowiedniki z cegły.

dom drewniany

Podobną techniką buduje się domy z keramzytu. Co prawda jest to droższa technologia, jednak materiał, z którego są zbudowane jest trwalszy, porównywalny do cegły. Na plac budowy przyjeżdżają gotowe komponenty domu, z których składa się cały budynek. Stan surowy otwarty to zaledwie kwestia kilku dni. Domy z keramzytu charakteryzują się doskonałą odpornością na wysokie temperatury, świetnym współczynnikiem przenikalności cieplnej i są dźwiękoszczelne.

Wreszcie całkowicie ekologiczna alternatywa tj. domy z bali. To znakomita opcja dla osób ceniących sobie tradycję połączoną z naturalnością. Ponieważ drewno z jakiego się je wykonuje jest drogim surowcem ich budowa jest porównywalna z tradycyjną technologią murowaną. Z zewnątrz mogą przypominać górskie chatki, jednak wewnątrz zaimplementowane są najnowsze zdobycze technologii budowlanych.

Kiedy przyjdzie do planowania budowy własnego domu pamiętaj, że masz znacznie więcej możliwości wyboru niż może się wydawać.